Обмяна на опит и добри практики в производството на натурално вино, проект 2023-1-BG01-KA122-ADU-000144501 по програма Еразъм+

Проектът за обмяна на опит и добри практики в производството на натурално вино на Българската асоциация на винените професионалисти беше одобрен за финансиране по програма Еразъм+. Партньор на БАВП по проекта е EUROFORM RFS.

Проектна идея

Чрез изпълнението на настоящия проект, БАВП цели да постигне подкрепа и улесняване на транснационалното и международно сътрудничество между 2 организации от България и Италия, като насърчи международна дейност по отношение на натуралното винопроизводство, отговаряйки на необходимостта от страна на Асоциацията от:
– Повишаване на информираността на експертите по тематиката на проекта.

– Повишаване качеството на преподаване.
– Подпомагане на обмена и трансфера на най-добри практики в областта на преподаването.
– Утвърждаването на устойчивите практики като обществен приоритет.
– Насърчаване на използването на нови технологии и иновативни методи на преподаване.
– Подпомагане на развитието на професионални мрежи в Европа.
– Укрепване на отношенията на Асоциацията с партньорски организации и предприятия.

Планирано с оглед рамката на Европейския зелен пакт, проектното предложение отразява системния характер на зеления преход и неговото значение като стратегия за растеж.

Цели на проекта

Посредством изпълнението на проекта се цели повишаване на информираността, надграждането и развитието на нови професионални и екологосъобразни компетенции, които да бъдат пренесени в преподавателската практика като начин за приобщаване на все повече съмишленици kъм общата отговорност за потребление на суровини върху които се оказва минимално въздействие.

Изпълнението на проекта ще спомогне за осъществяването на следните цели:
– Повишаване на информираността на експертите по тематиката на проекта и изграждане на задълбочени познания, които да натрупат.
– Проучване и затвърждаване на нови техники и технологии за натурално винопроизводство.
– Имплементиране на добрите практики и опит в преподавателската работа в Асоциацията.
– Актуализиране на обучителните програми и акцентиране върху тематиката за натуралното винопроизводство.
– Създаване на екологично и отговорно поведение сред експертите на Асоциацията и предаването му в бъдеще на обучаемите.

Очаквани резултати

Очакваните резултати по проекта са:
– Повишаване и разширяване на професионални знания, умения и компетенции на експертите в Асоциацията в областта на натуралното винопроизводство и съчетаването му с местни хранителни продукти.
– Обмяна на добър опит и практики от страна на партньорската организация, която ще бъде полезна за участниците, използвайки европейски стандарти, програми и иновации в областта на натуралното винопроизводство.
– Повишен капацитет, привлекателност и международно измерение на БАВП чрез установени европейски иновации за устойчиво развитие.
– Ефективно прилагане от страна на всички участващи в проекта на „Европейският зелен пакт“.
– Адаптиране и усъвременяване на програмите в Асоциацията, които да бъдат свързани с актуални теми в натуралното винопроизводство и привлекателни за бъдещите обучаеми.
– Добре подготвени експерти в Асоциацията по актуални и съвременни теми, запознати с европейските стандарти.

Посетени места и дейности

По време на шестдневната мобилност, участниците имаха възможността да се запознаят с тенденции и практики в натуралното винопроизводство чрез посещения на избрани винарни и участие в академични лекции, семинари и тематично регионално събитие. Дейностите по места включваха:

  • Фестивал Derthona Due.Zero в Тортона: Участниците научиха за регионалните маркетингови стратегии и устойчивите практики, фокусирайки се върху местния сорт грозде Тиморасо. Те се убедиха в положителната роля на винените събития за привличането на туристи и изграждането на положителен имидж на дестинацията.
  • Винарна Vigneti Repetto в Colli Tortonesi: Участниците проследиха развитието на виното от различни реколти от Тиморасо и в лекционен формат научиха за значението на местното биоразнообразие и устойчивото управление на дестинации посредством коопериране и браншово регулиране.
  • Еднодневен курс по устойчивост на виното в University of Gastronomic Sciences (UNISG) в Pollenzo: Темите включваха историята на винопроизводството в Италия, ползите и предизвикателствата на органичното винопроизводство и бъдещите перспективи пред лицето на климатичните промени. Практическата част премина в  Wine Bank, където разгледаха експозиция от историческите италиански изби и дегустираха различни органични и натурални вина.
  • Винарна Cornarea в Roero: Участниците наблюдаваха забележителната работа със сорта Арнеис, акцента върху уникалния състав на почвата и подхода на винарната към устойчивост и изразяване на тероара.
  • Винарна Quila в Neive: Работното посещение беше фокусирано върху специфичното управление на стари лозя, традиционно разположение на стръмни склонове, както и иновативните техники за производство на вино от тях.
  • Винарна Adriano Marco e Vittorio в Barbaresco: Участниците проследиха процесите, отразяващи философията на собствениците, подчертани от вълнуваща семейна история. Научиха за подхода към управлението на лозята, като наблюдаваха създаване на вина, които прецизно отразяват уникалния тероар на региона.
  • Винарна SASSI в San Cristoforo: Разгледаха традиционните методи за винопроизводство и иновативните практики в региона, научавайки за устойчивите практики в малка винарна.

Постигнати резултати

Обратната връзка от участниците показа, че мобилността е била изключително успешна и постига поставените цели. Основните резултати включват:

  • Повишена професионална компетентност: Участниците подобриха своите професионални знания, умения и компетенции в областта на устойчивото винопроизводство, минималната намеса и щадящите практики, работа с местни сортове и съчетаване на виното с местни храни.

  • Повишени знания за устойчивостта: Участниците придобиха цялостно разбиране за устойчивите практики във винопроизводството и значението на поддържането на биоразнообразието.

  • Практически опит: Възможностите за професионално наблюдение осигуриха практически опит и позволиха на участниците да изучават добри практики в управлението на лозята и производството на вино.

  • Обмен на добри практики: Сътрудничеството с Euroform и италианските изби улесни обмена на добри практики, интегрирайки европейски стандарти и иновации.

  • Създаване на контакти: Участниците установиха ценни контакти с местни винопроизводители, университетски преподаватели и членове на местните общности.

  • Културен обмен: Мобилността улесни културния обмен и създаде връзки между българските и италианските винени професионалисти.

  • Съвременна експертиза: Участниците се завърнаха обучени по съвременни и актуални теми, запознати с европейските стандарти и готови да приложат новите си знания и умения.

Участниците споделиха, че най-ценните аспекти на мобилността са наблюдаваното уважение към природата и автентичните местни сортове грозде, културното наследство и традициите на местните общности.

БАВП е ангажирана с подкрепата на непрекъснатото професионално развитие на винените професионалисти и планира бъдещи сътрудничества, които допълнително да обогатят обмена на знания и устойчивите практики във винопроизводството в България.

 

Финансирано от Европейския съюз. Изразените възгледи и мнения обаче принадлежат изцяло на техния(ите) автор(и) и не отразяват непременно възгледите и мненията на Европейския съюз или на Европейската изпълнителна агенция за образование и култура (EACEA). За тях не носи отговорност нито Европейският съюз, нито EACEA.